Blogdel
Fontos tudnivalók a babérmeggyről

Olvasási idő: 4 perc
Az utóbbi években a babérmeggy (Prunus laurocerasus) népszerűsége egyre nőtt. Az emberek nem csak a latin nevét ismerték meg, hanem különböző fajtáit is, mint például a Novita, Greentorch vagy Genolia. Ezeket a fajtákat különösen keresik azok, akik kertépítést terveznek vagy a kertjüket alakítják át.
A babérmeggyet könnyű felismerni fényes, zöld, tojásdad alakú leveleiről és sűrű hajtásairól. Sövényként vagy szoliter növényként is ültethető, és jól társítható virágzó évelőkkel, mint például hortenziákkal.
A babérmeggyet könnyen fel lehet ismerni a fényes, zöld, tojásdad leveleiről és sűrű hajtásairól. Sövénynek vagy szoliter növénynek ültetve is látványos lesz a kertünkben, és remekül társítható virágzó évelőkkel, hortenziákkal.
A babérmeggy ültetésének előnyei
A babérmeggy viszonylag gyorsan növekszik, éves növekedése átlagosan 50-60 centiméter, de megfelelő körülmények között akár 80-90 centimétert is nőhet egy év alatt.
Megfelelő gondozás mellett már 3-5 év alatt sűrű, zárt sövényt nevelhetünk belőle, amely egész évben díszíti kertünket.
A fejlett babérmeggy növények jól tűrik a szárazságot, és elegendő hetente 1-2 alkalommal öntözni őket. Mediterrán országokban gyakori látvány a babérmeggysövény, mivel jól bírja a száraz, meleg nyarakat. Az utóbbi években hazánk klímája is egyre inkább hasonlít ehhez, ezért érdemes előre gondolkodni és olyan növényeket választani, amelyek jól viselik a mostohább körülményeket.
Mikor és hogyan metsszük a Prunus laurocerasust?
Az intenzív metszés a kezdeti időszakban szükséges, hogy megfelelően sűrű hajtásrendszert alakítsunk ki.
Tavasszal, az intenzív növekedés előtt, metsszük vissza az előző évi növekedés felét. Ha a növények szépen fejlődnek, ősszel, szeptember végén is metszhetjük őket.

A metszés pontjainál 2-3 új hajtás jelenik meg, ezáltal sűrű lesz az örökzöld sövény. Az alsó szártagok alvórügyei is kihajtanak a metszés hatására, ami szintén hozzájárul a dús lombozat eléréséhez.
A metszés következtében a babérmeggy intenzívebb növekedésnek indul, és ha ideális feltételeket biztosítunk, 3 év alatt fejlett, 2 méteres sövényt nevelhetünk. Ezután már csak az alaktartó metszés szükséges, évente egyszer visszavágva a kívánt magasságot.
Formázhatjuk szögletesre vagy kerekíthetjük az oldalait, tetejét. A precíz megoldás az éles metszőolló használata, de hosszú sövény esetén sövénynyírót is alkalmazhatunk. Fontos, hogy jó minőségű eszközt válasszunk, hogy a leveleket ne roncsoljuk.
Öntözés, betegségek, kártevők
A babérmeggy legjobban csepegtető öntözőrendszer mellett fejlődik. Érdemes mulccsal takarni a töveket, ami segít elnyomni a gyomokat és megőrizni a talaj nedvességét. Ha slaggal öntözünk, kizárólag alulról locsoljunk, mert a folyamatosan nedves lombozat gombás fertőzéseket okozhat. Több napos tavaszi esőzés után érdemes lehet gombaölő szerrel permetezni, ha a levelek közepén barnulás jeleit látjuk.

A babérmeggy könnyen védhető a betegségektől és kártevőktől. Bár örökzöld növény, természetes folyamatként időnként váltja a lombozatát, ami néhány sárguló levél lehullásával jár, ez normális jelenség. Kártevők közül a levéltetvekre kell figyelni, különösen a tavaszi hajtásnövekedés időszakában. Egy-két permetezéssel vagy olajos készítményekkel egyszerűen védekezhetünk ellenük.
Az ültetéskor és tavasszal érdemes marhatrágyát használni, hogy a növények jó kondícióban maradjanak, és kevésbé legyenek problémásak.
A Gardencentrum.hu regisztrált vásárlóinak folyamatos szaktanácsadást és szakmai segítséget nyújtunk az ültetést követő években is.
Ha nem szeretnél lemaradni szakértőink tanácsairól, iratkozz fel a hírlevelünkre itt: TOVÁBB A FELIRATKOZÁSHOZ
Nem látod az űrlapot, ahol feliratkozhatsz? Semmi gond, ez csak azt jelenti, hogy te már korábban feliratkoztál a Gardencentrum hírlevélre, így egészen biztosan értesülni fogsz minden újdonságról, akcióról, hasznos tippről, és nem maradsz le az exkluzív ajánlatokról sem!