Cupressocyparis x leylandii K3 – Leylandi ciprus
5.990 Ft
Évi 100-150 cm növekedésre is képes az örökzöld leylandi ciprus. Szállítási méret: 3 literes kertészeti konténerben, 100/125 cm magasságban, az évszaknak megfelelő állapotban szállítjuk.
Ha többet szeretnél tudni a leylandi ciprusról, olvasd el blog bejegyzésünket!
Szállítási díj: |
1.990 Ft |
---|---|
Elérhetőség: |
Raktáron |
Leírás
A leylandi ciprus ismertetője
A leylandi ciprus a rendkívül gyorsan növő pikkelylevelű díszfenyők közé tartozik. Erőteljes növekedésének köszönhetően fiatal korban lazább ágrendszerrel rendelkezik. Ha a betegségekre érzékeny tujaféléket szeretnénk lecserélni, a leylandi ciprus ideális választás lehet, bár érdemes tudni, hogy nyírott sövényként ültetve évente 2-3 nyírásra is szükség lehet. Az újabb nemesítések révén a leylandi ciprusok kiválóan ellenállnak a betegségeknek. Télen is zöldellő lombozata szépen mutat minden kertben. Növekedési üteme rendkívül gyors, évente akár 50-100 cm-t is nőhet. Ez azt jelenti, hogy megfelelő gondozás mellett egy 50-60 cm magasságban ültetett leylandi ciprus a harmadik év végére elérheti a kerítés magasságot, azaz 1,5 métert. Főként nyírott sövényként használják, mivel téli lombszíne nem barnul, hanem kékes-hamvaszöld árnyalatot vesz fel.
TIPP: A sűrű és tömött sövény kialakításához szükséges tavasszal, a kihajtás előtt, és júniusban megmetszeni a leylandi ciprust. Kezdetben gyenge törzset nevel, ezért a vezérhajtást ajánlott kikarózni!
A leylandi ciprus nevelése
Ültetéskor az ültetőgödörbe szórjunk néhány marék szervestrágya granulátumot, és bőségesen öntözzük be a töveket. Az ültetőgödör legyen legalább kétszer akkora, mint a konténerből kivett növény gyökérlabdája. Ügyeljünk rá, hogy a leylandi ciprus gyökérnyaki része ne kerüljön mélyebbre, mint ahogyan a termesztőedényben volt. Az ültetés után tömörítsük a talajt, majd alakítsunk ki egy ültetőtányért és öntözzük be újra a töveket alaposan. Ez az ültetőtányér segíti az öntözés hatékonyságát, biztosítva, hogy a víz közvetlenül a gyökerekhez jusson. Egy 2 literes konténerből frissen kiültetett leylandi ciprusnak kb. 5-8 liter vízre van szüksége. Az öntözést az időjárásnak megfelelően végezzük. Meleg, szeles időben gyakrabban öntözzünk, míg párás, borús napokon csökkentsük az öntözés mennyiségét és gyakoriságát.
Hogyan gondozd a Cupressocyparis x leylandii növényedet?
A leylandi nevelése igazán egyszerű, rendszeres, legalább évi 2 nyírásra van szüksége. Ez a művelet hosszú távon nagyon előnyös, mivel a sövény nem nyurgul fel, ami később megnehezítené a metszést. A frissen ültetett növényeket a hajtásnövekedés után nyírjuk meg, tavasszal a kihajtás előtt, vagy nyár végén. Tavasszal jó minőségű sövénynövény tápanyagot juttathatunk a tövekhez.
A fiatal növények esetében fontos, hogy ne várjuk meg, míg elérik az általunk kívánt magasságot, hanem rendszeresen metsszük, hogy sűrűbb és esztétikusabb sövényt kapjunk. Évente 3-5 alkalommal vágjuk vissza a friss hajtásokat felére, hogy serkentsük az intenzív növekedést és több vékony ágat generáljunk. Ha csak akkor kezdjük el a metszést, amikor a növény már elérte a kívánt magasságot, a hajtások vastagabbak lesznek, és a metszés után csúnyább sebfelületeket kapunk, ami kopasz növényfalat eredményez. Szebb, ha a leylandi ciprus sövény tele van friss hajtásokkal.
Leylandi ciprus igényei
Fényigény: A leylandi ciprus a napos helyet részesíti előnyben, de elviseli a félárnyékot is. Kevés fény esetén ritkulnak a hajtásai, ezért nem ajánlott mélyárnyékot nyújtó lombos fák alá ültetni. Ilyen esetben sokkal lassabb növekedés jellemzi a leylandit és a lombozata sem lesz tömött, hanem inkább gyér, laza és széthajló.
Talajigény: Szinte bármilyen talajban jól fejlődik. A kedvezőbb gyökérfejlődés érdekében enyhén savanyú földkeveréket dolgozhatunk be az ültetőgödörbe. Alaposan és minél nagyobb területen fellazított, jól levegőző talajokon fejlődik a leggyorsabban.
Tápanyagigény: Tavasszal és ősszel ajánlott végezni a tápanyagutánpótlást, ilyenkor 2-3 marék érett szarvasmarhatrágyát juttassunk ki a leylandi ciprus tövekhez. Ha szeretnénk ennél is többet tenni dísznövényünkért, tavasszal komplex, 10 g nitrogén túlsúlyos műtrágyát is adhatunk a töveknek, amit majd gyorsabb és egészséges fejlődéssel hálálnak meg.
Ültetési távolság: A legoptimálisabb, ha 80-100 cm-re ültetjük egymástól a leylandi ciprusokat. Fontos a kerítéstől vagy faltól is hagyni legalább 1-1,5 méter helyet, ez megkönnyíti majd az ápolási munkálatok kényelmes végzését. Kisebb növények esetén 50-60 cm távolság is megfelelő lehet, de ennél sűrűbbre nem érdemes ültetni, mert gazdaságtalan.
A leylandi ciprus szoliterként is ültethető, ilyenkor magas, 20 év után 20-30 méter magas örökzöld ciprussá fejlődik.
Értékelések
Még nincsenek értékelések.