Cupressocyparis x leylandii P9 – Leylandi ciprus

1.990 Ft

Cikkszám: no1001 Címke:

A leylandi ciprus egyike a legnépszerűbb és leggyakrabban ültetett örökzöld sövénynövényeknek. Erőteljes növekedéssel bír, kompakt, egyszerűen nevelhető sövénynövény. Méret: 20-40 cm magasságban, 9 cm x 9 cm-es kertészeti konténerben, az évszaknak megfelelő állapotban szállítjuk.

Tudj meg többet a leylandi ciprusról blog bejegyzésünkből!

Szállítási díj:

1.990 Ft

Elérhetőség:

Raktáron

Leírás

A leylandi ciprus jellemzése

Magyarországon az egyik legnépszerűbb és legszélesebb körben ültetett sövény a a leylandi ciprus. Ez az egyik leggyorsabban növekvő örökzöld növény. Rendkívül gyorsan növekedik, pár év elteltével teljesen zárt és áthatolhatatlan sövényfal alakítható ki belőle. Megfelelő gondozással egy 50-60 cm magas leylandi ciprus ültetésekor nagyjából három éven belül kerítésmagasságú sövényre számíthatunka, amely már jelentős belátásvédelmet nyújt. A leylandi ciprus nem igényel túl sok ápolási munkát vagy extra erőfeszítéseket részünkről, csupán a tavaszi és őszi tápanyagutánpótlást és a rendszeres öntözést kell biztosítanunk számára. Ha éppen örökzöld sövénynövényt keresel olyan térségben, ahol a tuják hajlamosabbak a betegségekre, vagy sajnos hamar kipusztulnak, a leylandi ciprus jó választás.

A fiatal növények hajtásrendszere lazább, szétágazóbb. Erőteljes növekedésű örökzöld növény, pikkelylevelekkel borított hajtásai télen sem barnulnak meg, a tujákkal ellentétben. A téli hónapokban egyes változatok szürke, ezüstös-kék árnyalatot kapnak. A leylandi ciprust nyírott sövénynek szoktuk ültetni. Amennyiben nem nyírjuk, 20-30 méteres fává növekszik.

A leylandi ciprus növekedése

A leylandi ciprus gyors növekedésének köszönheti népszerűségét és nagyfokú elterjedését. Képes évi 50-100 centimétert is nőni, megfelelő gondoskodás mellett hamar belátásvédelmet és takarást fog biztosítani.

Mennyire ellenálló a leylandi ciprus?

A leylandi ciprus jó ellenállóképességgel rendelkezik a betegségekkel szemben, noha a melegedő időjárásnak köszönhetően a kártevők sikeresen áttelelnek, emiatt már térségünkben is fokozottabban figyelnünk kell a növényvédelemre, és sajnos az örökzöld növényeket is időnként szükséges lehet kezelni növényvédő szekerekkel. Csak úgy kerülhetjük el ezt a beavatkozást, ha növényeinket tökéletesen jó állapotban tartjuk. Ügyeljünk a rendszeres öntözésre és a tápanyagutánpótlásra. Életerős és betegségekkel szemben rezisztens leylandi ciprusunk lesz, ha megfelelő mennyiségű tápanyagokhoz jut.

A leylandi ciprus gondozása

Az igazán tömött és dús lombozatú sövény kialakításához szükséges legalább évente két alkalommal metszenünk. Az első metszésre tavasszal, még kihajtás előtt kerül sor, majd nyáron, júniusban jó megmetszeni a leylandi hajtásvégeit.

A leylandi ciprus szakszerű nevelése

Amikor megkapjuk a leylandi ciprusokat, cseréppel együtt helyezzük őket egy nagy vízzel feltöltött vödörbe vagy tálba. Így a gyökérlabda jól átnedvesedik és elegendő vizet vesz fel. Ez néhány órát is igénybe vehet, attól függően, mennyire nedves a leylandi ciprus földje. Az ültetőgödör mérete kétszer-háromszor akkora legyen, mint a cserép. Gyakorlatban ez egy 40-50 cm x 40 x 40 cm-es gödröt jelent egy 2 literes termesztőedényben nevelt leylandi ciprus esetében. Az ültetés során használjunk érett szarvasmarhatrágyát vagy szervestrágya granulátumot. A tápanyaggal ellátott ültetőtalaj kedvező feltételeket teremt a gyökerek fejlődéséhez. Ha érett szervestrágyát használunk, keverjünk fél lapátnyit az ültetőtalajhoz. Az elültetett leylandi ciprus töve körül tömörítsük a talajt határozott, egyben kímélő mozdulatokkal. Ezt követően a növény köré készítsünk ültetőtányért, és alaposan öntözzük meg. Az ültetőtányér jelentősége abban áll, hogy az ültetés utáni és a későbbi locsolások hatékonyak legyenek, ezáltal megfelelő gyökérfejlesztés kezdődjön el. Így biztosítjuk, hogy az öntözővíz a gyökérzónához jusson, és ne folyjon el. Egy 2 literes konténerből ültetett leylandi ciprusnak kb. 6-8 liter vízre van szüksége. Az öntözés gyakoriságát az időjárás határozza meg. Szeles, forró napokon, amikor a felszíni talaj is veszít nedvességtartalmából, figyelmesebben öntözzünk. Párás, borús időben a locsoláshoz használt víz mennyisége és az öntözés gyakorisága csökkenhet.

Az így elültetett leylandi ciprus kiváló kondícióban kezdheti meg a növekedést. Kezdetben az öntözésre kell figyelnünk. Amikor a hajtások elérik az általunk kívánt oldalirányú méretet, egyszerűen vágjuk le a túllógó részeket. Például, ha van egy 1,5 méter széles ágyásunk, amibe 80 cm-ként ültettük a leylandi ciprusokat, és nem akarjuk, hogy ezen a vonalon túl növekedjenek, metsszük vissza a hajtásokat. Eleinte metszőollót, később sövényvágót használjunk, és távolítsuk el a képzeletbeli vonalon túli hajtásvégeket. Ne aggódjunk, ha egyes részeken 30 cm-t, máshol pedig csak 5-10 cm-t kell levágni.

A nyírást végezzük rendszeresen, legalább két alkalommal minden évben. A buzgó kertészek akár 6 hetente is nyírhatják a sövényt, hogy egynemű, tömött falat és rendezett látványt érjenek el. Az első években is nyírjuk, mert a leylandi ciprus ágai megerősödnek, és vastag metszfelületet hagynak maguk után. Jobb a gyakori, kisebb nyírás, mint a ritka, de erőteljes visszavágás.

Az első metszést ne halasszuk addig, amíg a növény eléri a kívánt magasságot, mert akkor sokkal igénytelenebb metszfelületekkel rendelkező sövényünk lesz. A növekedési ütemmel egyidejűleg végezzük a metszést (kb. évi 3-5 alkalommal) és metsszük bátran felére a friss új hajtásokat. Így az új vesszők sokkal intenzívebb növekedésbe kezdenek, és mégtöbb vékony, rövid ágat eredményeznek. Ha kivárjuk a kívánt magasságot, vastag hajtásaink lesznek, és a metszés utáni sebfelület csúnyább lesz, kopasz növényfalat eredményezve. Szebb a sűrű lombú, friss hajtásokkal rendelkező leylandi ciprus sövény, ami kicsit később válik a kívánt magasságú növényfallá, azonban érdemes kivárni, hiszen fokozottabb élményt nyújt majd látványa.

A leylandi ciprus igényei

Fényigény: A leylandi ciprus napos vagy félárnyékos helyen érzi jól magát. Ha nem kap elég fényt, hajtásai megritkulnak. Nem ajánlott a mély árnyékot nyújtó lombos fák alá ültetni, mert laza, ritkás lombozata lesz és sokkal lassabban fog növekedni.

Talajigény: A leylandi közel bármilyen talajtípuson jól fejlődik. A gyökérfejlődés elősegítése érdekében enyhén savanyú földkeveréket dolgozzunk be az ültetőgödörbe. A laza, jó vízelvezetésű talajokon gyors növekedés várható.

Tápanyagigény: Tavasszal és ősszel adjunk érett szarvasmarhatrágyát 2-3 marék mennyiségben tövenként. A leylandi ciprus gyorsabban nő, ha tavasszal komplex, nitrogénben gazdag műtrágyát juttatunk ki 10 g/tő dózisban.

Ültetési távolság: A leylandi ciprusokat 80-100 cm távolságra ültessük egymástól. A kerítéstől hagyjunk 1,2-1,5 métert, hogy a rendszeres ápolási munkálatokat kényelmesen tudjuk majd végezni. A kisebb méretű leylandi ciprusokat akár 50-60 cm távolságra is ültethetjük, attól függően, mennyi idő alatt szeretnénk, hogy összeérjenek. Ennél sűrűbb ültetés nem ajánlott és gazdaságtalan.

Vélemények

Értékelések

Még nincsenek értékelések.

„Cupressocyparis x leylandii P9 – Leylandi ciprus” értékelése elsőként

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Utoljára megtekintett termékek