A modern és stílusos korallberkenye

korallberkenye

olvasasi-idoOlvasási idő: 4 perc

Ha egyedi megjelenésű, de kevés gondozást igénylő növényt keresel, a korallberkenye (Photinia x fraseri) ideális választás. Ez az örökzöld cserje valódi ékessége a kertnek, színt és élettel teli hangulatot adva. Népszerűségét elsősorban színes lombozatának köszönheti. Új hajtásai élénkpiros levelekkel büszkélkednek, amelyek idővel zölddé válnak. Fényes, ovális levelei bőrszerűek, sűrűn borítják a bokrot. Tavasszal krémfehér, illatos virágokat hoz, tovább fokozva szépségét.

Hova és milyen módon ültesd a korallberkenyét?

A megfelelő termőhely megtalálása viszonylag egyszerű, mivel a korallberkenye szinte minden általános kerti talajtípuson jól fejlődik, bár az enyhén savanyú talajokat is kedveli.

A Photinia x fraseri fajták szeretik a napfényes helyeket, de félárnyékban is jól érzik magukat. Kerülni kell a mélyárnyékos kertrészeket, mert a lombozat megritkulhat, a vesszők felkopaszodhatnak, és a növekedés lelassulhat vagy stagnálhat.

A korallberkenyék kifejlett magassága 2-3 méter, és ültetéskor érdemes 1,5-2 méter oldalnövekedéssel számolni. Sövény telepítése esetén a töveket 60-80 cm távolságra ajánlott ültetni egymástól. Ha kerítés mellé ültetjük, hagyjunk körülbelül 1 métert, hogy később legyen helyünk a metszéshez.

Az ültetőgödörbe érdemes marhatrágyát bedolgozni, és tápanyagban gazdag, laza földkeveréket használni (például M-Peat), hogy elősegítsük a hajszálgyökerek fejlődését. A növekedést tavasszal 5-10 g nitrogéntúlsúlyos granulált műtrágya hozzáadásával hatékonyan támogathatjuk.

Hogyan öntözzük és metsszük a korallberkenyét?

A korallberkenye vízigénye közepes. Az ültetés után és a fiatalabb években rendszeres öntözést igényel, körülbelül heti szinten. Pár év elteltével azonban jól tűri a szárazságot. Amit nem visel el, az a pangó víz, így fontos, hogy a gyökérzete ne legyen folyamatosan vizes.

Gyors növekedése évente akár 60-80 centimétert is elérhet. Sok helyen láthatunk belőle magastörzsre oltott példányokat, amelyek a kert kiemelkedő pontjait díszítik.

a-red-robin-korallberkenye-hajtasvegei-piros-szinuek

Önmagában ültetve hagyhatjuk terebélyesedni, és megfelelő metszéssel viszonylag gyorsan dús, mutatós növényt nevelhetünk belőle.

Évente 1-2 alkalommal ajánlott metszeni, nemcsak a méret szabályozása érdekében, hanem azért is, mert az új hajtások pirosak lesznek. A rendszeres metszéssel sűrűbb, színesebb lombozatot érhetünk el, ha a beérett hajtásokat visszacsípjük.

Ideális növénytársak a korallberkenye mellé a kertben

Sövényként ültetve impozáns látványt nyújt, de gyakran kombinálják babérmeggel is, hogy a két örökzöld eltérő színeivel még érdekesebb hatást érjenek el. Ha ezt az opciót választod, érdemes 4-5 cserjét ültetni felváltva a két növényfajból.

A korallberkenye akár önmagában is szépen mutat a kert egy kiemelt részén, a látványt pedig még tovább fokozhatjuk, ha különböző lombszínű díszfüveket ültetünk mellé, például szürke levelű deres csenkeszt vagy vöröslő alangfüvet. Fehér virágszínű levendulával kombinálva is igazán frissítő hatást érhetünk el, de a korallberkenyék elé ültetett bugás hortenziák is nagyszerű kontrasztot alkotnak a hatalmas virágaikkal. Ha az élénk színekkel szeretnénk játszani, bátran párosíthatjuk például sárga kúpvirággal vagy rózsaszín cickafarkkal is.

A legnépszerűbb korallberkenye, a 'Red Robin' mellett az utóbbi években egyre több fajta jelenik meg a hazai piacon is. A kínálatunkban megtalálod a márványos-fehér, tarka lombozatú 'Cassini', az izzóan piros színű 'Camilvy', és a szinte lilás levelekkel díszítő 'Red Select' fajtákat is.