Blogdel
A tavaszi fagyok veszélye – Hogyan védd meg a fiatal babérmeggy sövényt?

Olvasási idő: 4 perc
A tavasz érkezése mindig izgalmas időszak a kertészek számára, de sajnos a hirtelen visszatérő hideg éjszakák komoly veszélyt jelenthetnek a frissen ültetett növényekre. Bár a babérmeggy erős, strapabíró örökzöld, a fiatal példányok még érzékenyek a tavaszi fagyokra.
Mutatjuk, hogyan védd meg a kerted új ékkövét, hogy biztonságban indulhasson el a szezon!
Miért veszélyes a tavaszi fagy a babérmeggy számára?
Bár a babérmeggy sok mindent kibír, a friss hajtások és új levelek nagyon érzékenyek a hirtelen lehűlésre, ezért is fontos, hogy időben gondoskodj a fiatal tövek védelméről a leghidegebb tavaszi napokon.
Ami veszélybe kerül ilyenkor:
- Friss hajtások és levelek: könnyen károsodhatnak, visszafagyhatnak.
- Gyökérzet: ha a növény még nem erősödött meg a talajban, a hideg a gyökereket is károsíthatja.
- Növekedés: akár egyetlen fagyos éjszaka is hetekre visszavetheti a fejlődést.
Hogyan ismerheted fel a fagykár jeleit?
Ha a babérmeggy mégis megsínyli a hideget, az alábbi tüneteket figyelheted meg:
- Megfeketedett, elernyedt hajtáscsúcsok
- Barnuló, foltos levelek
- Elhervadó friss rügyek
Ha ezeket tapasztalod akkor se ess pánikba – nincs minden veszve, van megoldás a regenerációra!
Tippek a babérmeggy védelmére tavaszi fagyok ellen
- Takarás textillel:
Este takard be a babérmeggyet fagyvédő fóliával, kerti fátyolfóliával vagy akár egy régi, már nem használ lepedő is megteszi. Ami fontos: ne használj műanyagot, mert az nem engedi szellőzni a növényt, és nappal túlmelegedhet alatta.
- Ideiglenes árnyékolás:
Feszíts ki föléjük árnyékoló hálót vagy könnyű fóliát, ami napnyugta után is melegebben tartja majd a növény körüli levegőt.
- Öntözés:
Ha fagyos éjszakát jósolnak, kora délután locsold meg a talajt a növény körül! A nedves talaj lassabban hűl le, így hatékonyabban védi a gyökereket a hidegtől. Arra viszont fontos ügyelni, hogy a leveleket ne érje víz, ne nedvesítsd be őket az öntözés során, mert az további fagykárokat okozhat.
- Edényes növények áthelyezése:
Ha a babérmeggyet kaspóban nevelted, húzd szélvédett, fal melletti helyre, vagy takard be a kaspót is buborékfóliával, hogy megvédd a gyökereket.
- Jól gondold át, hova ülteted:
Ültetéskor próbáld meg szélvédett, déli fekvésű helyre telepíteni a babérmeggyet, így a későbbiekben kevesebb védelemre lesz szüksége. Persze erre nem mindig van lehetőség, főleg, ha sövényt szeretnél kialakítani belőle – azonban ha szoliterként vagy cserjecsoportok részeként ülteted, érdemes figyelembe venni ezeket a szempontokat is.
Tipp: Mindig legyen kéznél egy kis fagyvédő fólia vagy kertészeti textil, ha hidegebbre fordul az idő!
Mi a teendő, ha a növény mégis megsérült?
- A legfontosabb, hogy ne kapkodd el a visszametszést! Várd meg, amíg biztosan elmúlik a tavaszi fagyveszély, és már nem lehet számítani komolyabb lehűlésre.
- Ezt követően óvatosan távolítsd el az elszáradt, megfeketedett hajtásokat. Komoly fagykár esetén ez szívfájdító lehet, de ne sajnáld! Egy alapos metszéssel teszel a legjobbat ilyenkor a növényeknek.
- Megfelelő tápanyagpótlással segítheted a regenerációt és az új hajtások fejlődését. Az érett szerves trágya lassan bomlik le, kiváló tápanyagforrás a babérmeggy számára, emellett javítja a talaj szerkezetét is. Ha nem idegenkedsz a műtrágyák használatától, akkor pedig nitrogéntúlsúlyos készítményekkel serkentheted a vegetatív növekedést.
Némi odafigyeléssel a babérmeggy újra gyors növekedésnek indul, és hamarosan újra díszíti majd a kerted dús, zöld lombjával.